Z historie turistiky v Hostinném

Historie Klubu československých turistů v Hostinném se začíná odvíjet teprve v roce 1945 po osvobození města. Za první republiky, kdy ve městě žilo jen asi 450 - 500 Čechů, byla tělocvičná činnost soustředěna do organizace Sokol, který však turistiku jako takovou neměl ve své náplni. Ve městě působil jen německý spolek "Wanderverein", jehož zásluhou je plastická mapa umístěná pod podloubím u radniční věže. Byla zhotovena R. Bienertem z Liberce v poměru 1:25000 a instalována ke konci 20. let minulého století.

První Klub československých turistů byl založen v září 1945 a vedli jej pan učitel Mužík a Karel Hnik. Jejich první činností bylo přemalování plastické mapy českými a polskými názvy. Činnost Klubu se projevovala spíše v individuální turistice, hromadné akce, tak jak je známe dnes, nebyly pořádány. Záslužným počinem bylo vydání propagační brožurky "Letovisko Hostinné" v roce 1946. Mimo stručných dějin města, popisu výletních možností a mapky obsahovala brožurka i autobusové a vlakové spojení. Další záslužnou činností Klubu bylo i provedení turistického značení z Hostinného do okolí. Přichází rok 1949 a s ním i sjednocení tělovýchovy a sportu v jednu organizaci, které má za následek konec Klubu československých turistů i v Hostinném. Po krátkou dobu pokračovala činnost v kroužku turistů pod hlavičkou Osvětové besedy, kde ale jejich specifická činnost nenašla své uplatnění a proto byla ukončena.

Ke vzkříšení turistické činnosti dochází až v 70. letech minulého století, kdy impuls dal horolezecký oddíl TJ Jiskra Rudník, který v červnu roku 1974 uspořádal první turistický pochod v Hostinném. V roce 1975 byl již tento pochod konán jako 1. ročník pochodu Karla Klíče na počest rodáka z našeho města. Tyto akce byly impulsem k probuzení zájmu o turistiku v Hostinném, a tak v roce 1976 vznikl při TJ Tatran Hostinné samostatný oddíl turistiky. Jeho prvním vedoucím se stal pan O. Hofbauer, který ale tuto funkci vykonával jen krátce, neboť se věnoval hlavně činnosti v organizaci Svazarm.

Do čela turistického oddílu byl zvolen pan ing. Miroslav Balatka, kterému se podařilo vytvořit kolem sebe kolektiv spolupracovníků zapálených pro tuto činnost. Za jeho vedení se začala rozvíjet plánovaná činnost, směřující k pořádání několika vlastních turistických akcí jako např. Předmájový pochod, Jarní kilometry, Pochod podzimní přírodou Podkrkonoší aj. V roce 1979 byla pořádána akce pro děti s názvem "Pohádkový les", které se zúčastnilo na 300 dětí. Na trase bylo mnoho překvapení (soutěže, pohádkové bytosti atd.) se zakončením u táboráku v Lomu.

Po nastalých rozporech ve výboru dochází k určité stagnaci v činnosti. Po volbě nového výboru, kdy do funkce předsedy byl zvolen pan Josef Stěhula, se podařilo stmelit zbylé členy a pokračovat v další činnosti. Do oddílu vstoupili turisté z obce Prosečné, takže se opět posílily řady členů a byli získáni noví, obětaví pracovníci. Protože se výbor stále potýkal těžkostí obsazení funkce pokladníka, rozhodl výbor schválit návrh předsedy, aby za předsedu byl zvolen p. V. Hofman z Prosečné a funkci pokladníka převzal pan Stěhula. Ten však i nadále zůstal hybnou silou. Jeho náhlé onemocnění mělo za následek určitou stagnaci v činnosti, docházelo i k názorovým střetům, které měly za následek rezignaci pana V. Hofmana na funkci předsedy.

V roce 1996 byl do funkce předsedy zvolen pan V. Vancl, který přivedl nové členy do řad turistů a přinesl nové formy práce. Odbor vedl do roku 2000. Působil potom v oblastním výboru tehdejší oblasti "Krkonoše a Podkrkonoší".

Od roku 2000 působil ve funkci předsedy odboru pan Josef Jasenský až do listopadu roku 2014, kdy na funkci předsedy odboru rezignoval. Protože se nepodařilo funkci předsedy odboru obsadit, pracoval výbor po zbytek volebního období pod vedením místopředsedy odboru, pana Miroslava Halamy. Na výroční schůzi odboru v lednu roku 2016 byl zvolen nový výbor, kdy do funkce předsedy odboru byl zvolen pan Ladislav Novák, do funkce pokladníka paní Hedvika Dittrichová, ve funkci místopředsedy odboru zůstal pan Miroslav Halama a dalšími členy výboru byly zvoleny paní Eva Nováková a Jana Kvapilová.

I když odbor není příliš početný, v současné době čítá 41 členů, pořádá pro členy odboru, občany města a zájemce z širokého okolí několik pochodů ročně. Členové odboru se účastní výletů organizovaných vlastními silami, jakož i akcí pořádaných jinými turistickými odbory.

Ke zpracování tohoto článku, který stručně mapuje 40 let turistiky v našem městě, bylo použito vzpomínek pana Františka Salavce, čestného člena našeho turistického odboru, poznámek pana Jana Zmeškala a dostupných materiálů odboru.

S pozdravem "Zdrávi došli"

Miroslav Halama

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky